Mit tegyünk, ha balesetet szenvedtünk

A legrutinosabb sofőrökkel is megeshet, hogy közlekedési baleset szereplőivé válnak, a balszerencse elkerülésére ugyanis nem létezik biztos módszer, bármennyire is igyekszünk körültekintőek lenni a volán mögött. Nem kell azonban pánikba esni, ha valaki belénk tolat és összetöri a fényszórónkat – hiszen személyi sérüléstől mentes ütközéseknél még hálát is adhatunk a sorsnak, hogy csak pótolható, anyagi kár keletkezett.

Lássuk, milyen teendői vannak, ha közúti balesetet szenved:

Mindig ellenőrizze, történt-e személyi sérülés!

Amennyiben igen, a sérültnek való segítségnyújtás az elsődleges feladat. Ha a sérülés súlyossága indokolja, azonnal hívjon mentőt, illetve a rendőrséget is értesítse: személyi sérülés esetén minden esetben szükség van rendőri intézkedésre is.
Akkor is elengedhetetlen a rendőri intézkedés, ha egyik fél sem hajlandó elismerni vétkességét vagy nem eldönthető, ki a károkozó, illetve, ha külföldi rendszámú gépjárművel ütközött. Előbbi esetekben szemtanúk keresése is hasznos lehet a kárrendezési folyamathoz.

Biztosítsa a területet, hogy a fennakadás ne jelentsen további balesetveszélyt a közlekedő forgalom számára!

Kapcsolja be a vészvillogót és helyezze ki az elakadásjelző háromszöget, ha rosszak a látási viszonyok, láthatósági mellényt is viseljen (autópályán történő balesetnél ez kötelező is!). Csak akkor húzódhat félre a további adminisztráció elvégzéséhez, ha nincs szükség rendőri intézkedésre! Ez esetben is érdemes fotót készítenünk először a pontos helyszínről dokumentáció gyanánt.